
Ohé en Laak is samen met Stevensweert gelegen op het Eiland in de Maas. Dit is een (voormalig) eiland tussen twee rivierarmen van de Maas, vlak ten westen van het stadje Echt. De oude rechterarm is de Oude Maas.
Door zand- en grindafgravingen op diverse plaatsen op het eiland zijn er rondom het dorp verschillende plassen ontstaan. Onder andere de Dilkensplas, de Schroevendaalse plas, de Teggerse plas en de Molenplas zijn hierdoor gevormd. Tegenwoordig worden deze plassen gebruikt voor waterrecreatie en als natuurgebied. Hierdoor trekt de plaats vele toeristen. Er bevindt zich ook een kleine jachthaven.
[yotuwp type=”videos” id=”0I14vlzDPTw” ]
Centraal in Ohé staat de parochiekerk O.L. Vrouw Geboorte uit 1867. Het is een driebeukige kruisbasiliek in neoromanogotische stijl, de eerste in Nederland in deze stijl. De kerk is ontworpen door architect A.C. Bolsius, oud-leerling van P.J.H. Cuypers, en is een Rijksmonument.
Ohé en Laak kent thans nog een kasteel dat de naam Hasselholt (“Het Geutje”) draagt. Dit is een, naar verhouding, klein kasteel met een markante Maaslandse renaissance gevel uit 1651. Hasselholt is het enige overgebleven kasteel van de drie die Stevensweert en Ohé en Laak kenden. Het kasteel is zeer waarschijnlijk gebouwd tussen 1500 en 1600. Het wordt bewoond door Baron van Hövell tot Westerflier. Oorspronkelijk werd het opgetrokken in een laat-gotische stijl met hier en daar stukjes renaissance. Met de restauratie in 1970 is het behoorlijk opgeknapt.
In de buurt ligt ook “Huize Geno”. Dit is een grote hoeve uit 1780-1788, gelegen op de hoek waar de weg naar Stevensweert afbuigt.
Foto: “Ohé kerk” door Tibor op de Nederlandstalige Wikipedia – Verplaatst vanaf nl.wikipedia naar Commons. Licensed under Publiek domein via Wikimedia Commons